Lade Veranstaltungen

« Alle Veranstaltungen

  • Diese Veranstaltung hat bereits stattgefunden.

Bir Avusturya-Macaristan Askerinin Anılarında İşgal İstanbul’undan Manzaralar

Dezember 19, 2018@7:00 pm9:00 pm

Antoine Köpe, 1. Dünya Savaşı’nda Avusturya-Macaristan ordusunun askeri olarak İstanbul’da ve daha sonra da Filistin’de savaşa tanık oldu. 1945’te on büyük cilt tutan ve hala yayınlanmamış olan anılarını yazdı.

Anılar Selanik’te başlayarak, okuyucuyu II. Meşrutiyet Döneminden ve Balkan Savaşlarından geçirerek I. Dünya Savaşı’nın İstanbul’daki başlangıcına taşıyorlar.Antoine burada savaşın nasıl başladığına tanık oluyor ve işgal kuvvetlerinin İstanbul’a nasıl vardığına dair izlenimlerini detaylı bir şekilde yazıyor. Savaşa ait eline geçirdiği bütün resmi evrakları anılarında saklıyor ve olayların karikatürlerini çiziyor. Hepsinden daha önemlisi erkek kardeşi Taib Köpe ile tüm bu önemli olayların fotoğraflarını çekiyor.

Köpe, savaştan sonra gittikçe genişleyen ailesiyle birlikte Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde çalışıyor ve modern Türkiye’nin oluşumuna ilk elden tanık oluyor.

Belgesel Yönetmeni Nefin Dinç işgal İstanbul’u yıllarını bir „yerli yabancı“nın gözünden sunacak. Antoine Köpe’nin anıları bir kitap, bir sergi ve bir belgesel film olarak 2020 yılında izleyiciye ulaşacak.

Nefin Dinç, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra Strathclyde University’de (Glasgow) Medya ve Kültür üzerine mastırını yapmış, daha sonra University of North Texas’ta Belgesel Sinema üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır. Nefin Dinç, 2005-2013 yılları arasında State University of New York at Fredonia’da öğretim üyesi olarak belgesel sinema üzerine dersler verdi ve şimdi James Madison University School of Media Arts and Design’da öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Nefin Dinç ayrıca şimdiye kadar altı belgesel film üretti. “Antoine Köpe’nin Anıları” belgeseli yönetmenin ilk uzun metrajlı filmidir.

Details

Datum:
Dezember 19, 2018
Zeit:
7:00 pm-9:00 pm
Veranstaltungskategorie:
Webseite:
https://oiist.org