Lade Veranstaltungen

« Alle Veranstaltungen

  • Diese Veranstaltung hat bereits stattgefunden.

Fars Dili ve Edebiyatı Eğitim ve Çalışmalarının Türkiye’deki Durumu

Februar 13, 2019@7:00 pm9:00 pm

Konuşmada özellikle 20. yüzyılın başlarından itibaren Türkiye’de Fars Dili ve Edebiyatı öğretiminin durumu ile bu alanda çalışmalar yapan bilim adamları ve yaptıkları önemli çalışmalara değinilecektir. Ayrıca bu alanda hazırlanan tezler, yayımlanan kitaplar ve süreli yayınlar ile son yıllarda Farsçadan Türkçeye yapılan çeviri faaliyetleri üzerinde de durulacaktır.

Ali Güzelyüz yüksek öğrenimine, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Rus Dili ve Edebiyatı Bölümünde başladı. Aynı fakül­tenin Fars Dili ve Edebi­yatı Bölümüne geçerek 1987 yılında Lisans mezunu oldu. Doktorasını (1998) ise aynı alanda İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora tezi olarak da Derviş-i Dihekî’nin Divanını, bulunan tek yazma nüsha üzerinden hazırladı.1998’­de Dr., 2001’de Yardımcı Doçent, 2002’de Doçent, 2008’de ise Profesör oldu.

Halen İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Doğu Dille­ri ve Edebiyatları Bölümü Başkanlığı, Fars Dili ve Edebiyatı Ana­bilim Dalı Başkanlığı ve aynı zamanda Şarkiyat Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevini de yürüten Prof. Dr. Ali Güzelyüz, evli ve iki çocuk babasıdır.

Details

Datum:
Februar 13, 2019
Zeit:
7:00 pm-9:00 pm
Veranstaltungskategorie:
Webseite:
https://oiist.org