Lade Veranstaltungen

« Alle Veranstaltungen

  • Diese Veranstaltung hat bereits stattgefunden.

İstanbul Yönetim Sistemini Deprem/ Afet Odaklı Yeniden Düşünmek

Juni 20, 2023 @ 7:00 pm9:00 pm

Çevrimiçi sunuma davet:

İstanbul Yönetim Sistemini Deprem/ Afet Odaklı Yeniden Düşünmek
Prof. Dr. H. Tarık Şengül

Salı, 20 Haziran 2023, saat 19:00

Sunum İçeriği
Prof. Şengül yapacağı sunumda önce İstanbul Deprem Çalışması için bilim kurulu bünyesinde tanımlanan 7 çalışma alanına ilişkin bilgi verecektir. Deprem Çalışmasında ele alınan boyutlar: mühendislik, planlama/mimarlık, lojistik, ekonomi, sağlık, toplum ve yönetim boyutlarıdır. Sunumda bu boyutlardan biri olan yönetim/toplum boyutlarına yoğunlaşılan sunumda, İstanbul için Depremin bir yönetim/demokrasi sorunu olarak nasıl kurgulandığı ve çalışıldığı aşağıdaki şema ve önerdiği 12 adım üzerinden tartışılacaktır.

 

Prof. Dr. H. Tarık Şengül, Lisans derecesini ODTÜ Şehir Planlama Bölümü’nden (ODTÜ), Yüksek Lisans derecesini aynı üniversitenin Siyaset Bilimi Bölümünden aldı. Doktorasını İngiltere’nin Kent Üniversitesi Kentsel Çalışmalar alanında Hegemonya ve Kent Mekânı: Ankara Örneği başlıklı tezle elde etti.
ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak görev yapan Prof. Şengül, uzun süredir ODTÜ Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Anabilim Dalında da dersler veriyor.
Çalışma konuları arasında kent siyaseti, yerel yönetimler, kent yoksulluğu, kentsel jeopolitik ve kentsel sosyal hareketler var. Ulusal ve uluslararası makaleleri yanında, Türkçe olarak İmge Kitabevi tarafından yayınlanan Kentsel Çelişki ve Siyaset ve Muhafazakâr Popülizm başlıklı iki kitap çalışması var.
Akademik çalışmaları yanında geçtiğimiz dönemde Şehir Plancıları Odası Genel Başkanlığı (2008-10) ve Diyarbakır Kenti Nazım İmar Planı Çalışması Koordinatörlüğü (2004-5) görevlerini üstlendi.  Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2050 İstanbul Vizyonu çalışması Eylem Planı ve Deprem Bilim Üst Kurulu çalışmalarını koordine etmektedir.

Details

Datum:
Juni 20, 2023
Zeit:
7:00 pm – 9:00 pm
Veranstaltungskategorie:
Webseite:
https://oiist.org

Veranstalter

Andrea Selimoğlu
Telefon
+90 – 212 293 60 67
E-Mail
selimoglu@oiist.org
Veranstalter-Website anzeigen

Veranstaltungsort

Orient-Institut Istanbul
Şahkulu Mah., Galip Dede Cad. No. 65
Beyoğlu, İstanbul 34421 Turkey
Google Karte anzeigen
Telefon
+90 212 293 60 67
Veranstaltungsort-Website anzeigen